logo EU a MŠMT

V druhém červnovém týdnu, kdy se počasí konečně “umoudřilo“ a přestalo nás zásobovat chladnými a deštivými dny, jsme využili opět nabyté možnosti pořádat školní akce venku a připravili jsme pro naše deváťáky VODÁCKÝ KURZ, který zorganizovali pedagogové Martin Straka, Jiří Monhart a Pavla Hrazdilová.

Budově školy jsme vesele a natěšeně zamávali v úterý 8. června a nechali jsme se autobusem přiblížit k naší nejbližší a nejklidnější řece Berounce k Dolanskému mostu, kde naše vodní putování začínalo. Ještě před vyplutím byla každá dvojice žáků vybavena lodí a vodáckým “nádobíčkem“, stejně jako vodáckými radami nejzkušenějšího vodáka – pana ředitele M. Straky, který provedl se žáky základní vodácký výcvik a dal jim spoustu cenných rad, důležitých pro sjíždění řeky. Stihli jsme si ještě zahrát krátký volejbalový mač, namazat se ochrannými krémy, aby nám paprsky slunce neublížily, a mohli jsme vyrazit.

 Počasí bylo skutečně výstavní, a tak cesta po vodě plynula stejně poklidně jako naše lodě. Příroda byla po vydatných deštích krásně zelená, takže krajina kolem Berounky byla ještě úchvatnější, než vždycky bývá. První noc jsme strávili v kempu v Nadrybech, kde se kluci a holky učili pravidlům kempování – stavět stany, postarat se o jídlo, sehnat dřevo na oheň, udržovat ho a dodržovat pravidlo, aby po sobě vždy zanechali uklizené místo. Druhý den byl na fyzický výkon trochu náročnější, neboť úsek do tábořiště Kobylka, kde jsme trávili druhou noc, byl přece jen delší. V cestě nám také stálo několik jezů, které jsme museli překonat, a zároveň nám počasí nabídlo i deštivé dvě hodinky, abychom si vyzkoušeli, jaké to je sjíždět řeku v dešti. To nám ale vůbec nevadilo, neboť jsme se krásně zchladili a na hladině Berounky bylo příjemné a téměř slyšitelné ticho.

Po přistání na Kobylce na nás slunce opět vykouklo, jako bychom ho měli domluvené na objednávku J. Mokré věci tak snadno a rychle oschly a téměř poloprázdný kemp nám skýtal nekonečné možnosti využití volného pozdního odpoledne a večera. Kromě vodáckých dovedností si děti užívaly plavání v Berounce, volejbalové zápasy, povídání s kamarády a již výše zmíněné rozvíjení kempovacích dovedností.

Nádherné letní ráno provoněné vlhkým závanem řeky a prosvícené ranními paprsky při svítání nás probudilo do dalšího krásného dne na vodě. Poslední úsek do Tříman jsme si zpestřili chutným obědem na Rybárně a hbitým pěším “výšvihem“ do kopce na tajemnou zříceninu Krašov.

Loučení s řekou bylo v duchu těšení se, že se snad ještě někdy na vodě potkáme a využijeme získané dovednosti k vodáckým výletům s rodinami a kamarády. Hodně nás to bavilo a tyto tři dny nám v paměti určitě zůstanou jako jedna z nejužitějších aktivit, které jsme spolu prožili.

Mgr. Pavla Hrazdilová

Přílohy:
Download this file (voda1.JPG)voda1.JPG265 kB
Download this file (voda2.JPG)voda2.JPG146 kB
Download this file (voda3.JPG)voda3.JPG216 kB