logo EU a MŠMT

Přednáška “Aktivní mozek” očima žákyně 9.A

 

     Dne 7. ledna proběhla na naší škole naučná přednáška plná zábavných her a pokusů s názvem “Aktivní mozek.” Přijelo nám ji představit několik lektorů z Fakulty aplikovaných věd ZČU Plzeň. Přivezli s sebou přístroje, které snímaly stav mysli a přenášely ho do počítače, odborně se tomu říká “biologická zpětná vazba” neboli biofeedback. Pomocí určitých stavů mysli (soustředění, postřeh, aktivita, uvolnění....) jsme si formou počítačových simulací a her mohli vyzkoušet “sílu své mysli.”

     Například jsme “silou myšlenky” posouvali míček, zdolávali překážkovou dráhu, zapalovali různé předměty nebo řídili auto. Přitom jsme měli na hlavě legrační helmu, která přenášela aktivitu našeho mozku do počítače. Zajímavé bylo třeba i hádání čísla, které si žák myslel, na základě jeho reakcí. Mezi dětmi bylo několik šampiónů, kterým šly hry velmi dobře a kteří nakonec obdrželi drobnou odměnu. Nikdo z žáků 8. a 9. třídy se nenudil a každý byl z tohoto příjemného zpestření běžného školního dne nadšený.

 

Karolína Mocová, 9.A

 

 Odborná přednáška pro žáky 8. a 9. ročníku

 

     Ve středu dne 7. ledna navštívil naši základní školu tým osmi vědeckých pracovníků ze Západočeské univerzity v Plzni.

 Fakulta aplikovaných věd přichystala pro žáky 8. a 9. ročníku velmi zajímavý program, kterým bylo doplněno učivo přírodopisu. “Aktivní mozek” – tak zněl název akce, která měla všem zúčastněným ukázat, jak lze lidský mozek správně aktivovat, abychom co nejlépe plnili zadané úkoly.

     Žáci si na několika pracovištích pod odborným dohledem prověřili, jak dalece jsou schopni soustředit pozornost k nějakému výkonu. Například silou maximálního soustředění na monitoru fiktivně zapálili oheň nebo nadzvedli automobil. Svým soustředěním si ve dvojici proti sobě zahráli tzv. přetahovanou nebo minikošíkovou, kdy opět silou vůle dávali koše soupeři. Při hrách se používala jak schopnost rychlé reakce a koncentrace, tak i schopnost uvolnit se. Využití těchto přístrojů je třeba v lékařství při nápravách různých poruch učení, při stresu, dysfunkcích mozku atd...

     Program děti doslova nadchl. A protože o něj nechceme ochudit ani ostatní žáky 2. stupně, uskuteční se brzy i pro ně.

 

Mgr. Naďa Kahovcová