logo EU a MŠMT

Projekt  “Zdravá chůze“

 

     V únorových zimních dnech, kdy počasí k chůzi tak úplně nezve, se žácize 7. - 9. třídy naší školy zúčastnili projektu, který se právě chůzí, a to doslova zdravou chůzí, zabývá.

     Tento projekt probíhal v Plzni na lékařské fakultě, kde nám zkušení lektoři připravili opravdu poutavě zajímavé povídání i praktické činnosti na toto téma. Nejprve jsme si vyslechli trochu teorie z oblasti anatomie, takže někteří mohli uplatnit své znalosti z přírodopisu a všichni jsme si mohli “osahat“ modely chodidel a představit si, jak kosti a vazy na této části těla fungují. Také jsme se dozvěděli velmi důležitou informaci, konkrétně tu, že to, v jakém stavu jsou naše chodidla, ovlivňuje celý náš pohybový aparát, a tak některé naše bolesti zad a páteře mohou pramenit právě z nesprávné funkce nohy – tedy chodidla.

            Potom už jsme přeběhli do malé tělocvičny, zbavili naše “nožky“ nepohodlných bot a ponožek a pěkně “naboso“ jsme si prakticky zkusili, jak rozvíjet a posilovat správnou funkci našich chodidel, vyzkoušeli jsme si spoustu zajímavých pomůcek a přitom jsme se vesele bavili, protože všechny tyto činnosti byly pro nás docela zajímavé.

Další praktickou zajímavostí bylo měření, zda jsou naše chodidla v pořádku. Měření probíhalo zajímavými přístroji a každý z nás se mohl dozvědět, zda svá chodidla stačí jen udržovat v dobrém stavu, anebo udělat něco proto, abychom později nemuseli čelit problémům s pohybovým aparátem.

            Na závěr si pro nás lektoři připravili lahůdku, učili jsme se, dnes velmi populárnímu “Nordic Walkingu“, tedy chůzi s holemi. Nejprve jsme kroužili v okolí budovy, ale potom jsme se vydali na okruh plzeňskými ulicemi. Chůze pro nás, obyvatele Brd, není nic až tak neobvyklého, zajímavostí spíše bylo chodit rušnými ulicemi obklopenými hordou paneláků. Jsme zvyklí na les, takže to byl zážitek spíše netradiční, ale já doufám, že hůlky se dětem alespoň trochu zalíbily. Je už jedno, zda budou chodit děti s holemi nebo bez nich, důležité je, zda pochopily, že chůze je velmi důležitým, ne-li vůbec nejdůležitějším pohybem v životě člověka. Já doufám, že ano, a také věřím, že poznaly, že při chůzi nejen posilujeme své zdraví, ale můžeme při ní také zažít spoustu nevšedních zážitků a popovídat si s kamarády lépe než ve virtuálním světě.

 

Mgr. Pavla Hrazdilová